LEKCJA PATRIOTYCZNA KLASY 2L W IZBIE KATYŃSKIEJ

"Ocalić od zapomnienia" to główne hasło Izby Muzealnej mieszczącej się w Internacie Zespołu Szkół Nr 6 w Lubyczy Królewskiej. Została ona uroczyście otwarta 1 kwietnia 1983 roku . Decyzję o rozpoczęciu prac przygotowawczych podjęli kierownik internatu pan Ryszard Dzida i zastępca kierownika pan Stanisław Biront. Na warsztatach szkolnych wykonano wyposażenie. Miejsce ekspozycji nazwano Salą Wystawową i rozpoczęto gromadzenie zbiorów. Wkrótce młodzież ucząca się w naszej szkole, jak i mieszkańcy Lubyczy Królewskiej i okolic, zaczęli ofiarowywać eksponaty. W Sali Wystaw zgromadzono dokumenty historyczne, zbiory hobbystyczne, przedmioty i narzędzia rolnicze. Od 1983 roku opiekunowie dzisiejszej Izby Pamięci nieprzerwanie gromadzili eksponaty. Obecnie możemy zwiedzić dwie sale. W jednej z nich znajdują się osobliwości przyrody, na przykład fragment skamieniałego drzewa, ceramika, narzędzia i przedmioty używane na wsi, takie jak mędlice, magiel, grzebienie do szczotkowania lnu, drewniane niecki, żarna i wiele innych. Natomiast w drugiej sali można obejrzeć wiele pamiątek związanych z patronem szkoły prof. Czesławem Kanafojskim. Są to między innymi dokumenty, dyplomy i rysunki wykonane przez profesora. Tutaj zgromadzono również kroniki szkoły, począwszy od Kroniki Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Lublinie., kroniki i sztandary POM-u. Zwiedzając Izbę Muzealną możemy zapoznać się z wystawą poświęconą dziesięciu wiekom pieniądza polskiego, jak również obejrzeć pamiątki z czasów II wojny światowej, czyli militaria, dokumenty. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania Izby Muzealnej. Takie miejsca są wyrazem tego, że to co dawne jest ważne, godne pamięci i ocalenia.